سفارش تبلیغ
صبا ویژن

زنبور درمانی درجهان -پرورش زنبور ... experiential therapist bee

این وبلاگ بر اساس آیات الهی (سوره مبارک نحل ) و تجارب چندین ساله برای آشنائی به زنبور عسل و مواهب برجسته آن بمنظور سلامت انسان و توجه به حفظ و حراست آن در چرخه اکوسیستم دنبال می شود

جسم خود را بشناسیم

    نظر

بدن  انسان
بدن انسان از سلول های مختلفی درست شده است. به چگونگی قرار گرفتن این سلول ها در کنار هم و ساختن بدن سازمان بندی بدن می گویند.

  

بافت

در بدن سلول های گوناگونی وجود دارند که هر یک کار معینی انجام می دهند. کوچکترین اجتماع سلول ها که به طور هماهنگ عمل یا اعمال مشخصی را انجام می دهند بافت یا نسج نام دارند مانند، بافت خونی، بافت استخوانی، بافت چربی .

  

سلول­های یک بافت مانند آجرهای ساختمان در کنار هم قرار دارند و بین آنها مایع بین سلولی یا آب میان بافتی وجود دارد. آب میان بافتی مانند سیمان بین آجرهاست.

  

اندام

از کنار هم قرار گرفتن چند نوع بافت اندام به وجود می آید. مانند معده، قلب بنابراین به مجموع بافت هایی که با هم در ارتباط بوده و برای انجام کار خاصی مکمل یکدیگراند اندام گفته می شود. مثلا قلب یک اندام است که در ساختمان آن بافت خونی، عصبی، پیوندی، چربی وجود دارد.

  

دستگاه

به مجموعه ای از اندام ها که کارشان با یکدیگر هماهنگ و مرتبط است دستگاه می گویند. هر دستگاه یکی از ویژگی های حیاتی مانند (تغذیه، تنفس، حرکت، ارتباط) را بر عهده دارد. مثلاً دستگاه گوارش از اندام های دهان، مجاری ، حلق و مری، معده، روده باریک، روده بزرگ تشکیل شده است.  اندام هایی مانند کبد و لوزالمعده هم به آن کمک می کند.

   

دستگاه گوارش (تأمین کننده غذای سلول ها):

این دستگاه در انسان و مهره داران به صورت لوله گوارش ودر جانوران تکامل نیافته به صورت کیسه گوارشی وجود دارد. دستگاه گوارش انسان از دهان تا مقعد ادامه دارد، و از لوله گوارش و غده های گوارش تشکیل شده حدود هفت متر طول دارد.

قسمتهای مختلف دستگاه گوارش:

بطورکلی دستگاه گوارش را می توان به دو قسمت مجاری لوله گوارش و اندامهای ضمیمه تقسیم کرد.

بخشهای مختلف مجاری گوارشی عبارتند از:

حفره دهان، حلق، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ.

اندامهای ضمیمه شامل: دندانها، غدد بزاقی، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده، زبان (به نوعی کمک می کند).

وظایف دستگاه گوارش:

بطور کلی وظیفه دستگاه گوارش، دریافت غذا، ایجاد تغییراتی در آن و آماده کردن غذا برای جذب است. و اندامهای ضمیمه این دستگاه عمل گوارشی را تسهیل می کند.

 

دستگاه گردش خون (انتقال خون):

عمل این دستگاه انتقال اکسیژن ومواد غذایی از شش ها ودستگاه گوارش به تمام بدن می باشد. این دستگاه از سه بخش تشکیل شده است: ۱- مایعی به نام خون، که مواد غذایی و اکسیژن در آن حمل می‌شود. ۲- یک شبکه از رگها که خون در آن حرکت می‌کند و به تمام بدن می‌رود. ۳- یک تلمبه به نام قلب که خون را در رگها حرکت می‌دهد.

دستگاه تنفس (تأمین کننده گازهای تنفسی):

دستگاه تنفس از سیستم تنفس فوقانی و تحتانی تشکیل شدهاست که سیستم فوقانی شامل بینی، حنجره، حلق و نای می‌باشدو سیستم تحتانی شامل ریه، برونش‌ها و پرده جنب می‌باشد و عمل ان انتقال اکسیژن به بافت ها ی بدن میباشد.

دستگاه دفع ادرار (دفع مواد زاید و تنظیم محیط داخلی):

شامل کلیه و مجاری ادراری است که ادرار را به مثانه می‌رساند و از طریق
پیش آبراه دفع میکند.

دستگاه حرکتی (اسکلت و ماهیچه):

از مفاصل استخوان‌ها وماهیچه ها تشکیل شده که با یکدیگر همکاری می‌کنند و این همکاری برای حرکت و ادامه زندگی اهمیت فراوان دارد.

 

دستگاه تولید مثل:

هدف بقای نسل است .

دستگاه عصبی:

در دستگاه عصبی دو بخش اصلی وجود دارد:

·          دستگاه عصبی مرکزی که شامل مغز و نخاع است.

·          دستگا ه عصبی محیطی که شامل دو بخش پیکری و خود مختار است.

دستگاه عصبی سازمان یافته ترین دستگاه و پیچیده ترین دستگاه بدن می باشد که ارتباطات قسمتهای مختلف بدن و همچنین ارتباط با محیط اطراف را بر عهده دارد .

وظایف دستگاه عصبی:

۱- تحریک پذیراست مثل حس کردن گرما و سرما .

۲- هدایت کننده است مثل رساندن تحریکات به قسمتهای مختلف بدن .

۳- هماهنگ کننده است مثل کامل کردن و تنظیم کردن حرکات .