سفارش تبلیغ
صبا ویژن

زنبور درمانی درجهان -پرورش زنبور ... experiential therapist bee

این وبلاگ بر اساس آیات الهی (سوره مبارک نحل ) و تجارب چندین ساله برای آشنائی به زنبور عسل و مواهب برجسته آن بمنظور سلامت انسان و توجه به حفظ و حراست آن در چرخه اکوسیستم دنبال می شود

آینده بیماری MS

    نظر
ام اس و فراتر از آن

[تصویر: webmd_rm_photo_of_nerve_damage.jpg]

Multiple Sclerosis چیست؟

MS یک بیماری مزمن است که به رشته های عصبی در نخاع ؛ مغز و اعصاب چشم صدمه وارد میکند. Sclerosis به معنای نقاط صدمه دیده در بافت عصبی است که در افراد مبتلا به MS دیده میشود. بسته به آسیب رخ داده علائم ممکن است شامل: مشکل در کنترل عضلات؛ تعادل ؛ دید و یا صحبت کردن باشد.[تصویر: getty_rf_photo_of_feet_on_floor.jpg]


علائم ام اس: بی حسی یا ضعف

آسیب های عصبی می تواند باعث:
ضعف در بازو و پا
بیحسی
از دست دادن تعادل
اسپاسم عضلانی
و در بعضی به ندرت مشکل راه رفتن و کشیدن پا هنگام حرکت


[تصویر: princ_rm_photo_of_ms_brain.jpg]


علائم ام اس : مشکلات بینایی

در بیش از نیمی از مبتلایان مشکلات بینایی (نوریت اپتیک) دیده میشود. این التهاب عصب بینایی؛ مشکلاتی مثل: تاری دید، از دست دادن دید رنگی (کور رنگی)، درد چشم، یا کوری (موقتی) را (معمولا در یک چشم) ایجاد می کند.
این مشکل اکثرا موقتی و بعد از چند هفته (با مصرف دارو) بهبود می یابد. در بسیاری از موارد، مشکلات بینایی، اولین نشانه بیماری MS است.

[تصویر: photolibrary_rf_photo_of_mouth_speaking.jpg]


علائم ام اس: مشکل در سخن گفتن

اگرچه کمتر از مشکلات چشمی اما بسیاری از مبتلایان به MS؛ مشکلاتی در هنگام صحبت کردن دارند. گاهی اتفاق می افتد که عصب های منتقل کننده سیگنال گفتار در مغز آسیب میبینند. برخی از افراد نیز مشکل در بلع غذا دارند.

[تصویر: getty_rf_photo_of_frazzled_woman.jpg]

برخی دیگر علائم ام اس:

MS می تواند مشکلاتی را در هشیاری ذهنی ایجاد کند. که در برخی افراد ممکن است حل مشکلات طول بکشد و در بعضی دیگر ممکن است خفیف یا اصلا در تمرکز کردن مشکل نداشته باشند.
برخی افراد مبتلا به MS، از دست دادن کنترل مثانه را، تجربه دارند، زیرا سیگنالهای بین مغز و مثانه گاهی قطع میشوند.
در نهایت، خستگی یک مشکل شایع است. شما ممکن است احساس خستگی حتی پس از یک خواب خوب شبانه داشته باشید.

اما همه این ها موقتی و قابل حل شدن است.
علائم بیماری ام اس و روش درمان آن ها اینجاست.

[تصویر: princ_rm_photo_of_damaged_brains.jpg]


تفاوت سکته مغزی و ام اس:

گیجی ، بریده بریده سخن گفتن، و ضعف عضلانی می تواند علائم MS باشد، همچنین این موارد می توانند از علائم ناشی از سکته مغزی نیز باشند. هر کسی که به طور ناگهانی دچار زحمت در صحبت کردن یا عدم توانایی حرکت اندام خود میشود باید بلافاصله به مراکز درمانی ارجاع داده شود و درمان سکته مغزی را در عرض چند ساعت اول، فراهم کند.

[تصویر: phototake_rm_photo_of_ms_attacking_brain.jpg]

حملات MS

در افراد مبتلا به MS، سیستم ایمنی بدن به بافت اطراف فیبرهای عصبی در مغز ، طناب نخاعی و اعصاب بینایی؛ حمله میکند. این پوشش از یک ماده چربی به نام میلین ساخته شده است. میلین اطراف اعصاب کمک می کند تا سیگنال های الکتریکی که ارسال آنها کنترل حرکات، گفتار ، و ... به سرعت و راحتی ارسال شوند . وقتی میلین تخریب شده باشد، پیام های عصبی به درستی منتقل نمی شوند.

برای دانستن از چگونگی حمله به بروشور حمله مراجعه کنید!

[تصویر: photolibrary_rm_photo_of_swedish_landscape.jpg]

علت MS چیست؟

علت بیماری MS مرموز باقی مانده است، اما پزشکان برخی از تاثیرات تعجب آور را میبیند . شایع ترین منطقه در ابتلا به MS در مناطق دور از خط استوا ، از جمله در اسکاندیناوی و دیگر نقاط شمال اروپا است. در این مناطق، نور خورشید کمتر است.
بنابراین برخی از پژوهشگران بر این باورند که ویتامین D ("ویتامین آفتاب") ممکن است به این بیماری مربوط باشد. تحقیقات نشان می دهد ارتباط بین کمبود ویتامین D و اختلالات خود ایمنی ملموس است، اما مطالعات در حال تکمیل شدن است. ژنتیک به نظر می رسد برای ایفای نقش به عنوان عامل بعدی بپردازد.


[تصویر: getty_rf_photo_of_woman_and_laptop.jpg]


چه کسانی مبتلا میشوند؟

شیوع ام اس در میان زنان دست کم دو برابر مردان است. ام اس در هر نژاد و قومی دیده می شود و البته سفید پوستان بیشتر در معرض خطر قرار دارند. شانس ابتلا به این بیماری در سنین 20 تا 50 سال بیشتر است.

[تصویر: getty_rf_photo_of_brain_scan.jpg]

تشخیص ام اس

آزمایشات اغلب به همراه تاریخچه پزشکی و معاینه اعصاب به تشخیص یا رد کردن ابتلا به MS استفاده می شوند. بیش از 90% بیماران مبتلا به MS با توجه به عکس MRI تشخیص داده می شوند. کشیدن مایع بین نخاعی نیز می تواند اختلالات سیستم اعصاب مرکزی را نشان دهد.

[تصویر: getty_rf_photo_of_man_holding_rail.jpg]

پیشرفت این بیماری چگونه است؟

ام اس در هر فرد متفاوت عمل میکند اما پزشکان با مدیریت درمان روند این بیماری را به چهار شکل زیر میبینند:

عود کننده فروکش کننده: علائم طی حملات بوجود و سپس بطور کامل از بین می روند. این رایج ترین شکل بیماری است. (حدود 95% افراد)

پیشرونده اولیه: آهسته اما پیشرونده بدون علائم حاد. (حدود 4% افراد)

پیشرونده ثانویه: با عود کننده - فروکش کننده آغاز میشود و بعد پیشرفت میکند. (حدود 1% افراد در سنین بالا)

پیشرونده - عود کننده: به طور پیوسته رو به بدتر شدن می رود. این شکل بیماری بسیار نادر است. (کمتر از 1 %)

[تصویر: getty_rm_photo_of_ms_patient_on_beach.jpg]

MS و آب و هوا

تحقیقات نشان می دهد که این بیماری ممکن است در طول ماه های تابستان فعال تر شود. گرما و رطوبت بالا نیز ممکن است به طور موقت نشانه ها را بدتر کند. درجه حرارت های بسیار سرد و تغییرات ناگهانی در درجه حرارت ممکن است علائم را تشدید کند.

[تصویر: getty_rf_photo_of_woman_and_pills.jpg]


درمان MS : داروها

در حالی که هیچ درمان قطعی برای MS وجود ندارد، برای این بیماری داروهای کنترل کننده بسیاری وجود دارد که می تواند فرکانس و شدت حملات MS را کاهش دهد. در نتیجه آسیب کمتری به مغز و نخاع می رسد،و بیماری کنترل میشود. وقتی حمله ای اتفاق می افتد کورتون ها با دوز بالا می تواند کمک به کاهش و کوتاه کردن دوره و علائم آن کنند.
بسیاری از داروها نیز در دسترس هستند که برای مدیریت علائم نگران کننده MS، مانند اسپاسم عضلات، بی اختیاری ادرار و درد استفاده میشوند.

دوست دارید نگاهی به لیست دارو ها بیاندازید؟

[تصویر: 2bmas.jpg]

درمان MS : مدیریت درد

حدود نیمی از افراد مبتلا به MS برخی از انواع درد را تجربه میکنند؛چه به عنوان تیر کشیدن (که نتیجه یک اتصال کوتاه در سیستم عصبی است.) چه به عنوان اسپاسم های عضلانی.
پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج و ضد درد را سهولت تجویز کند. داروهای ضد درد و ضد اسپاسم نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. ماساژ و فیزیوتراپی اغلب پاسخ خوبی به درد عضلانی است.

[تصویر: getty_rf_photo_of_physical_therapy.jpg]

درمان MS : فیزیوتراپی

اگر MS بر تعادل، هماهنگی، و یا قدرت عضلانی تاثیر می گذارد، شما برای جبران می توانید تکنیک هایی را نیز یاد بگیرید:
فیزیوتراپی می تواند به تقویت عضلات کمک کند.
کار درمانی می تواند به حفظ هماهنگی شما در دست های خود برای لباس پوشیدن و نوشتن کمک کند.
و اگر شما با در صحبت کردن یا بلع مشکل دارید، متخصص گفتار درمانی می تواند به شما کمک کند.

[تصویر: 2bfeaturedimage0.jpg]

درمان های مکمل برای MS

بسیاری از درمان های غیر سنتی برای MS وجود دارد که بخوبی مطالعه نشده است. بعضی از مردم می گویند طب سوزنی علائم مانند اسپاسم های عضلانی و درد را تسکین می دهد، اما تحقیقات برای تایید ارزش آن قطعی نیست.

برخی مطالعات قدیمی مزایای تزریق سم زنبور عسل را گزارش داده اند، اما مطالعه جدی ، به مدت 24 هفته ، نشان داد که هیچ بهبود در ناتوانی، خستگی، و یا تعدادی از حملات MS مشاهده نشده است.
این مهم است که پزشک خود را در مورد هر مکمل ها، رژیم غذایی مخصوص، یا درمان های دیگر که شما می خواهید امتحان کنید؛ مطلع کنید.

[تصویر: getty_rf_photo_of_pregnant_woman.jpg]

MS و بارداری

پزشکان به طور کلی با ایمنی باردار شدن برای زنان مبتلا به MS موافق هستند. تحقیقات نشان می دهد هیچ افزایش خطری در دوران بارداری وجود ندارد. در واقع بسیاری از زنان علائم کمتری از MS در دوران بارداری دارند. سطوح بالای هورمون ها و پروتئین ها ممکن است به سرکوب سیستم ایمنی بدن و کاهش احتمال یک حمله جدید منجر شود.
بهتر است با پزشک خود قبل از بارداری صحبت کنید، دارو های فعلی MS در دوران بارداری و شیردهی نباید استفاده شوند. در ماه های اولیه پس از زایمان، احتمال عود می تواند افزایش یابد.

[تصویر: photolibrary_rf_photo_of_woman_with_ms.jpg]


زندگی با MS

اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به MS هستند قادر به ادامه راه رفتن هستند، و برخی با بهره گیری از برخی از انواع دستگاه های کمکی است. کفش ها و بست های پا می تواند ثبات حرکت را افزایش دهد و به راه رفتن کمک کند. هنگامی که یک پا قوی تر از دیگری است، یک عصا می تواند کمک کند. افراد با مشکلات قابل توجه و وخیم در پاهای خود ممکن است به استفاده از واکر و یا یک صندلی چرخدار نیاز پیدا کنند.

[تصویر: photolibrary_rm_photo_of_shower_handrail.jpg]


پذیرش بیماری: خانه و محل کار

ایجاد تغییرات هر چند کوچک در اطراف خانه شما می تواند به شما در مدیریت فعالیت های روزانه کمک کند. برای بیمارانی که دارای ناتوانی های شدید هستند موارد زیر پیشنهاد میشود:
نصب دستگیره در داخل و خارج از فضای دوش یا وان حمام،
استفاده از یک تشک که لغزنده نباشد برای سرویس بهداشتی،
اضافه کردن صندلی بالا و ریل های ایمنی به توالت. استفاده از کابینت آشپزخانه بار ارتفاع کوتاه تر.


[تصویر: 2bfotolia-3185972-XS-000.jpg]

MS و ورزش
ورزش می تواند کرختی، خستگی، و سایر علایم از MS را کاهش دهد.بهتر است ورزش را به آهستگی شروع کنید. سعی کنید ورزش به مدت 10 دقیقه در یک زمان کوتاه، شروع کنید سپس به تدریج آن را افزایش دهید. قبل از شروع ، با پزشک خود در مورد نوع فعالیت و سطح شدت آن صحبت کنید. مناسب ترین ورزش برای یک فرد مبتلا به MS ، ایروبیک آب، شنا، تای چی و یوگا.

پسری که با ورزش از روی ویلچیر به قله ی دماوند صعود کرد.

[تصویر: photolibrary_rf_photo_of_woman_with_ms_smiling.jpg]


آینده بیماری MS

اغلب افراد مبتلا به MS با طول عمر طبیعی یا نزدیک به طبیعی زندگی می کنند. در هر حال این بیماری ممکن است وضع زندگی را مشکل, محدود و یا شرایط را خاص کند اما هرگز به از کار افتادگی شدید و همیشگی منجر نمی شود.
با وجود درمان ناتوانی با داروهای موثر و دستگاه های کمکی، بسیاری از مردم مبتلا به MS، فعال باقی مانده اند، می توانند در مشاغل خود باقی بمانند ، و همچنان از خانواده ی خود و فعالیت های مورد علاقه شان؛ لذت می برند.


منابع:

WebMed
MScenter.ir
medicinenet.com
iStockPhoto
BigStock
eMedicineHealth

نقل قول یا نشر تمام یا بخشی از این مطلب بدون اجازه رسمی از سایت ام اس سنتر مجاز نمی باشد.